Wizytacja w Wilamowicach

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., nasza parafia przeżywała wizytację kanoniczną. Po przywitaniu biskupa Roman Pindla, proboszcz złożył sprawozdanie o stanie duchowym i materialnym parafii, a na zakończenie Mszy św. pasterz diecezji modlił się za zmarłych. O godz. 11.00 sprawował Mszę św. za parafian z błogosławieństwem rodzin.

Oto treść sprawozdania ks. proboszcza:

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie!

Z wielką radością witamy w naszej wilamowickiej wspólnocie, w parafii Przenajświętszej Trójcy, a zarazem w Sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, którego Rok Jubileuszowy jeszcze niedawno obchodziliśmy. Ojciec Święty Jan Paweł II w Adhortacji Pastores gregis wskazywał na wielką wagą wizytacji pasterskiej, nazywając ją autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi. Tak też odczytujemy tę dzisiejszą wizytację.

Księże Biskupie!

Wilamowice znane są nie tylko z oryginalnego języka, zachowanej kultury czy z wierności Bogu i Kościołowi, lecz również z faktu, iż na tej ziemi urodził się i stąd wyszedł jeden z największych biskupów Kościoła Katolickiego początków XX wieku. W tym miejscu trzeba podkreślić wielką i nieocenioną zasługę byłego proboszcza ks. Prałata Michała Boguty, w zapoczątkowaniu i rozkrzewianiu kultu św. Józefa Bilczewskiego. To Jego niezmordowane starania przyczyniły się do wyniesienia na ołtarze tego wyjątkowego syna Wilamowickiej ziemi. Należy też dodać, iż duszpasterzowanie ks. Prałata przez 39 lat jakże owocnie wpłynęło na kształt tej Wspólnoty Parafialnej.

Czas liczony od ostatniej wizytacji w roku 2015, kiedy to gościliśmy Ks. Biskupa Piotra Gregera, był dla naszej wspólnoty okresem pracowitym i owocnym, przeżywanym także według zaleceń i sugestii wtedy postawionych i służył ożywieniu i rozbudowaniu duszpasterskich działań oraz umocnieniu naszej wiary.

W tym okresie przeżywaliśmy misje parafialne. Na stałe w życie naszego wilamowickiego kościoła weszły cotygodniowe nabożeństwa ku czci św. Józefa Bilczewskiego, aby z Jego tak skuteczną pomocą stawiać czoła codziennym niełatwym wyzwaniom, aby słysząc o niepokojach, pokrzepiać się nadzieją, aby ożywiać wiarę, że Boża Opatrzność czuwa nad światem, który choć niekiedy tak obcy, to jednak jest Jej dziełem.

Wizytacja biskupia, jako swoisty znak działania Ducha Świętego, pozwala na szczegółowy i głębszy wgląd w życie naszej parafialnej wspólnoty, którą każdy z nas tworzy, wzbogacając ją o właściwe sobie dobro. Podlegają jej wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego parafii.

Duchowa strona naszej wspólnoty parafialnej owocuje w działaniach wielu grup, które stanowią jej chlubę, a jest ich kilkanaście. W naszej wspólnocie jest więc miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla każdego, kto pragnie systematycznie pogłębiać swoje życie duchowe, ma bowiem ku temu wiele możliwości. Staramy się wychodzić z różnymi propozycjami duszpasterskimi, aby pomóc, zwłaszcza młodym budować swoje życie na trwałym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus.

Także ci, którzy z racji choroby czy podeszłego wieku nie mogą o własnych siłach dotrzeć do naszej świątyni, nie są pozostawieni sami sobie. W każdy I piątek miesiąca kapłani spieszą do  nich z Komunią św. i słowami otuchy, sami niejednokrotnie ubogacając się świadectwem cierpliwego znoszenia krzyża cierpienia i samotności.

Na nie mniejszą uwagę zasługuje strona gospodarcza naszej parafii. Tak, jak i dawniej minione pokolenia z  trudem i ofiarnością budowały tę świątynie, tak i dziś wierni troszczą się o jej utrzymanie, remonty, czystość i piękno. Można to zauważyć na zewnątrz i wewnątrz tej świątyni. W tym roku przypadła 100. rocznica poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę naszego pięknego kościoła.

Parafia Wilamowice to miejsce, w którym zarówno jej mieszkańcy, jak i przybywający pielgrzymi, znajdą otwarte i gościnne serca i drzwi naszego sanktuarium. Tu, przed Tabernakulum oraz w kaplicy poświęconej św. Józefowi Bilczewskiemu, każdy może złożyć swoją codzienność, troski i radości, słusznie licząc na wysłuchanie przez wstawiennictwo Tego, który swoim życiowym zawołaniem uczynił słowa: Deus caritas est.

Ekscelencjo, Księże Biskupie! Dziękując za Twoją pośród nas obecność, która jest niewątpliwie czasem łaski, prosimy o umocnienie nas słowem i ojcowskim błogosławieństwem.