Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Opis ołtarza w Sanktuarium

Ołtarz został zaprojektowany i wykonany przez pana Kazimierza Danka rzeźbiarza z Wilamowic, który wzorował się na sztuce gotyku średniowiecza. Przy wykonaniu ołtarza wzorował się arcydziełem Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Ołtarz przez znawców sztuki jest zaliczany do arcydzieł sztuki sakralnej. Tym większe uznanie dla wykonawcy Pana Kazimierza, że jako samouk wykonywał rzeźby do tego ołtarza tylko przy pomocy dłuta i młota. Ołtarz poświęcony jest ofierze. Jest tryptykiem, składającym się z następujących części:
Dolna część ołtarza przedstawia trzy sceny ze Starego Testamentu:

– Ofiara składana przez Abla i Kaina
– Abraham składający w ofierze syna Izaaka
– Ofiara składana przez Noego po potopie

Najważniejsza część ołtarza to Ostatnia Wieczerza, ukazująca Pana Jezusa w otoczeniu apostołów. Chrystus łamie chleb, przed nim jest talerz z winogronami. Apostołowie przedstawieni są jak z wielkim zainteresowaniem przeżywają i patrzą na ręce Pana Jezusa.
W ich ascetycznych twarzach rzeźbiarz ukazał wielkie psychiczne przeżycie Wieczerzy. Jest także postać apostoła Judasza, który trzyma w ręce sakiewkę ze srebrnikami, jego twarz jest cyniczna, odwrócona do pozostałych apostołów, jak gdyby nasłuchiwał co się dzieje, twarz Judasza   artysta ukazał  zwróconą na kościół. Pan Kazimierz zapytany dlaczego tak właśnie przedstawił Judasza odpowiedział:

”Bo zawsze szuka swoich” .

Scena Ostatniej Wieczerzy jest przedstawiona bardzo dynamicznie.
W twarzach apostołów wyrażony jest wielki zachwyt. To robi wrażenie. Dwa skrzydła tryptyku, po lewej stronie są trzy sceny z życia Pana Jezusa:

– Zwiastowanie
– Narodzenie Pana Jezusa
– Chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan.

Po prawej stronie od dołu:

– Wskrzeszenie córki Jaira
– Modlitwa Pana Jesusa w Ogrojcu
– Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Górna część  pod baldachimem ukazuje ukrzyżowanie Pana Jezusa. Obok krzyża stoi Matka Boża, po drugiej Święty Jan apostoł. Po bokach z jednej strony Święty Stanisław Biskup męczennik, z drugiej strony Święty Wojciech biskup męczennik – Główni Patronowie Polski. U samej góry figura Pana Jezusa Wniebowstępującego. Po bokach skrzydeł tryptyku, z lewej strony figura Świętej Jadwigi Królowej, a z drugiej strony figura Świętego Jana z Kęt. Bardzo pięknie i bogato przez rzeźbiarza Pana Kazimierza zostało wykonane tabernakulum i obok niego dwie sceny:

– Wręczenie kluczy przez Pana Jezusa Świętemu Piotrowi,
– Spotkanie Pana Jezusa Zmartwychwstałego ze Świętym Tomaszem.

Obok tych scen jest figura Św. Piotra z mieczem i Św. Pawła z księgą. Pod skrzydłami tryptyku znajdują się piękne rzeźbione ornamenty. Cały ołtarz jest wielkim arcydziełem ubogaconym ornamentami.
Wysokość ołtarza wynosi 12,5 metra, jest niższy tylko o 30 centymetrów od ołtarza Wita Stwosza. Przez Pana Kazimierza została wykonana także polichromia tryptyku, jak i wszystkich rzeźb w kościele, które zostały malowane tak zwaną „bejcą” i pokryte woskową pastą. Prace rzeźbiarskie tryptyku trwały 10 lat. Czas który poświęcił Pan Kazimierz dla upiększenia kościoła to 22 lata.

Prace stolarskie przy wykonaniu tryptyku wykonywali panowie: Julian Tekieli, Władysław Hajduga, Jacek Markiel.
Prace przy ołtarzu trwały do roku Jubileuszowego 2000. Ołtarz i wszystkie pozostałe dzieła wykonane w rzeźbie przez Pana Kazimierza Danka nie tylko przyozdobiły kościół w Wilamowicach, ale całą ziemię beskidzką naszej Diecezji. Nie tylko parafianie wyrażają wielką wdzięczność ale wszyscy przyjeżdżający do kościoła podziwiają artyzm i ogrom pracy rzeźbiarza. Pan Kazimierz Danek został odznaczony orderem „Pro Eclesia Pontifice” przez Stolicę Apostolską, oznaczenie wręczył mu Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy.

STALLE W PREZBITERIUM

Stalle w Prezbiterium zaprojektował Pan Kazimierz Danek, a zostały wykonane przez stolarza Pana Jacka Marka i jego pracowników  Panów: Krzysztofa Danka i Piotra Tobiasza. Stalle bardzo przyozdobiły kościół. Rzeźby oraz przepiękne ornamenty do tych stalli wykonał również Pan Kazimierz Danek.

Po lewej stronie ołtarza figury przedstawiają :
– Świętego Franciszka z Asyżu,
– Świętego Abpa Józefa Bilczewskiego,
– Świętego Antoniego z Padwy

Po prawej stronie ołtarza figury przedstawiają :
– Świętego Maksymiliana Kolbego w pasiaku obozowym,
– Błogosławionego Jana Pawła II,
– Świętego Brata Alberta Chmielowskiego.

Fundatorami Stalli są dwie rodziny:
– Natalia i Piotr Gabryś,
– Mirosława i Stanisław Gawlik

Stalle zostały wykonane w roku 2002.

KLIKNIJ W MENU - WITAMY