Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Wielki czwartek 2023

Dodano

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Rano w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbyła się Msza Krzyżma, której przewodniczył bp ordynariusz Roman Pindel. W uroczystej liturgii udział wzięli księża z diecezji bielskiej, którzy odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń.

Na koniec uroczystości za biskupią posługę, w imieniu wszystkich kapłanów diecezji podziękowania i życzenia złożył kustosz sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego ks. Stanisław Morawa. Ksiądz Proboszcz przywołał postać naszego Świętego, któremu poświęcony był Rok Jubileuszowy oraz wskazał na obfitość łask otrzymanych w tym czasie. Przykład Jego kapłańskiego życia, oddanego na całopalną ofiarę Chrystusowi, całkowite zaangażowanie w służbę powierzonej sobie archidiecezji, zasługuje na szczególną uwagę i z całą pewnością może okazać się pomocne w życiu i posłudze niejednego kapłana czy biskupa. Wielokroć w swoich listach podkreślał, iż braci kapłanów uważa za swoją najbliższą rodzinę. Stanowiło to wyraz Jego pasterskiej troski o jedność w myśleniu i działaniu, stanowiło wyraz zatroskania o każde kapłańskie powołanie. Zwłaszcza w Wielki Czwartek, pragniemy modlić się za wstawiennictwem abp. Bilczewskiego, który szczególnie umiłował Eucharystię i kapłaństwo, wskazując tym samym na największy skarb każdego powołanego do kapłańskiej służby. https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-pindel-do-kaplanow-jestesmy-poslani-by-oglaszac-czas-laski-od-pana/

Wieczorem o godz. 18.00 odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Wojciech Krymiec. Mszę koncelebrowali ks. proboszcz Stanisław Morawa, ks. Eugeniusz Nycz, ks. Józef Jasek, ks. Łukasz Brzeziecki. Podczas uroczystości upamiętniliśmy Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. W czasie tej wyjątkowej Mszy św. posługuje się w I Kanonem Rzymskim ze specjalnie dobranymi tekstami na tą okoliczność.

               Kapłani wraz ze Służbą Liturgiczną rozpoczęli nabożeństwo od procesji. Następnie przedstawiciele dzieci, młodzieży, Służby Liturgicznej Ołtarza oraz wszystkich mieszkańców złożyli kapłanom życzenia z okazji ich święta.  Jest to bowiem szczególna okazja, aby wyrazić naszą wdzięczność i radość za dar kapłaństwa naszych Księży. Wdzięczność za ich pokorną pracę, zatroskanie i modlitwę. W posłudze naszych Kapłanów nie ma pychy, egoizmu, arogancji ani pogardy wobec drugiego człowieka. Emanują dobrocią, dobrym słowem i zawsze służą pomocą. Dziękowaliśmy zwłaszcza za to, że nie tylko wierzą w Boga, ale wierzą również Bogu, przez co ukazują prawdziwie chrześcijańską postawę. Podziękowaliśmy za przygotowanie i zaangażowanie w obchody Roku Jubileuszowego ku czci Św. Józefa Bilczewskiego. Szczególne wyrazy podziękowania składamy księdzu kustoszowi Stanisławowi, który z ogromnym zapałem i werwą podjął się trudu organizacji wszelkich uroczystości.

Ks. Wojciech wygłosił homilię, która jak zawsze była bardzo głęboka i refleksyjna. Jednocześnie bardzo obrazowo i przystępnie ukazał niespodziankę i prezent, który w Wielki Czwartek dał nam Pan Jezus. Tym prezentem jest sam Jezus Chrystus, który ofiaruje swoim uczniom posługę, a jednocześnie całą prawdę, uwagę, czas. Myje nogi każdemu – zarówno umiłowanemu Janowi, jak i zdrajcy Judaszowi. W jednym geście Bóg-Człowiek wyraził istotę swojego Objawienia – On jest Miłością i najważniejsze jest przykazanie miłości. Kaznodzieja wykazał, że najlepszym prezentem od Chrystusa dla każdego z nas jest Eucharystia. Nikt inny nie mógł dać nam tego prezentu. Możemy zaś z niego korzystać uczestnicząc we Mszy św.

Podczas Mszy św. odbył się obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom reprezentującym Domowy Kościół. Wyrażamy ogromne zadowolenie z działalności Wspólnoty i jej coraz większego rozwoju.

               Po Mszy św. nastąpiło przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, gdzie do godz. 22.00 liczni wierni adorowali Pana Jezusa.

               Zapraszamy do dalszego głębokiego przeżywania Triduum Paschalnego.   BG

KLIKNIJ W MENU - WITAMY