Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Wielki Piątek 2023

Dodano

Wielki Piątek jest szczególnym dniem w całym roku. Nie odprawia się Mszy św. a centralnym momentem jest adoracja Krzyża.

Od rana adorowaliśmy Pana Jezusa w Ciemnicy. Modlitwę prowadziła młodzież, dzieci i Służba Liturgiczna Ołtarza.

 O godz. 15.00 zostało odprawione nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej. Cieszy niezwykle liczne uczestnictwo wiernych.

Wieczorem uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej uświadamiając sobie, że Jezus cierpiał i umarł na krzyżu za nasze grzechy. Po uroczystym odśpiewaniu Męki Pańskiej przez kantorów (Piotra Bieska, Jacka Sznajdra, Tomasza Schneidra, Pawła Sztafińskeigo) homilię wygłosił ks. Łukasz. Ukazał nam jaką wielką wartość stanowi człowiek dla Boga, który umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Jezus nie umarł za każdego z nas dlatego, że ładnie wygląda i dlatego że ma pracę, nie dlatego że umie coś zrobić, nie dlatego, że jest wykształcony i nie dlatego, że jesteś zdrowy, nie dlatego że wychował dobrze dzieci. Bóg dostrzega wartość w każdym z nas, bo Jezus umarł za każdego z nas. Jesteśmy drodzy w jego oczach. Umarł za każdego z nas, ponieważ chce zniszczyć nasze grzechy. W Wielki Piątek nikt nie ma prawa powiedzieć, że moje życie nie ma sensu, nikt nie ma prawa tego życia odebrać sobie lub innym, nikt nie powinien wpadać w kompleksy, w dołki psychiczne, w załamania, ponieważ każdy jest cenny dla Boga. Pan Bóg przez znak krzyża mówi dziś do każdego z nas „czekam na ciebie z otwartymi ramionami, jestem przy tobie, nie lękaj się, nie po to umarłem, aby cię zostawić samemu!”.

Momentem kulminacyjnym uroczystości była Adoracja Krzyża, gdzie każdy wierny z pokorą ukląkł i ucałował krzyż. W czasie Adoracji odśpiewano 3 części Gorzkich Żali. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego i rozpoczęła się całonocna adoracja.

O 23.00 odbyła się Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież i przygotowana pod kierunkiem Kingi Gawlik i ks. Łukasza. Rozważania dotyczyły 7 ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu w zestawieniu z 7 wypowiedziami Jego Matki na kartach Ewangelii. Refleksje odnosiły się do różnych aspektów ludzkiego życia w kontekście relacji z Bogiem, do pojmowania wolności, pracy, wiary, miłości i miłosierdzia. Ostatnią wypowiedź Maryi znajdujemy w opisie wesela w Kanie Galilejskiej, kiedy Jej Syn rozpoczynał publiczną działalność. „Skoro wzeszło słońce, księżyc nie musiał już dłużej świecić. Skoro przemówiło Słowo, nie było już potrzeby słów.” Szczególne wyrazy podziękowania i uznania kierujemy wobec Anny Nowak, Agnieszki Majerskiej i Klaudii Klimeczek, które swoim wykonaniem pieśni pasyjnych upiększyły Drogę Krzyżową.

Przez całą noc Jezusa w grobie licznie adorowali mieszkańcy Parafii – od 1.00 do 3.00 w nocy mieszkańcy zachodniej części parafii, natomiast od 3.00 do 5.00 rano wschodniej. Adorację o godz. 1.00 poprowadzili przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas, a o godz. 3.00 przedstawiciele Honorowej Straży Serca Pana Jezusa. O godz. 5.00 odprawiliśmy Drogę Krzyżową w intencji pielgrzymów kalwaryjskich.

            Zachęcamy do dalszego, licznego uczestnictwa w adoracji w Wielką Sobotę oraz podczas Wigilii Paschalnej i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.  BG

KLIKNIJ W MENU - WITAMY