Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Dzień Świętości Życia w Sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego

Dodano

25 marca 2023 r. w naszym Sanktuarium przeżywaliśmy diecezjalny Dzień Świętości Życia, który jest obchodzony w Polsce już po raz 25. Ustanowiono go w 1998 roku w odpowiedzi na apel papieża św. Jana Pawła II, który w swojej encyklice „Evangelium Vitae” pisał o potrzebie „budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Nabożeństwo uwielbienia poprzedziło Mszę św., której przewodniczył ks. Bp Ordynariusz Roman Pindel. Mszę św. współkoncelebrowali: ks. Tomasz Gorczyński – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. Dawid Surmiak – wikariusz Parafii Matki Bożej Bolesnej Jawiszowice-Brzeszcze, ks. Piotr Góra – sekretarz ks. Bpa, ks. Łukasz Brzeziecki – wikariusz oraz ks. Stanisław Morawa – proboszcz tutejszej parafii.
W uroczystości brały udział dzieci z przedszkola z Wilamowic, schola z Kęt pod kierownictwem P. Marka Wójcika, młodzież z Kręgu Biblijnego z parafii Jawiszowic -Brzeszcz oraz goście m.in. z parafii Leszczyny.
Zgromadzonych przywitał ks. proboszcz Stanisław Morawa, który wskazał, że dzisiejsza uroczystość zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest bardzo wymowna w swej treści. Niesie bowiem w sobie przesłanie, że życie każdego człowieka jest wielką wartością. Opiece Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Bilczewskiego polecił każde poczęte życie, matki w stanie błogosławionym oraz wszystkich, którzy modlitwą i zaangażowaniem wspierają życie od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. W imieniu wszystkich prosił Boga, aby każde życie które jest wielką wartością w oczach Boga było również wielką wartością w oczach każdego człowieka zarówno wierzącego jak i też niewierzącego.

            Homilię wygłosił ks. Biskup. Na początku podkreślił różnicę w podejściu do obrony życia na Zachodzie i w Polsce, gdzie pomaga się kobietom, otwiera się domy samotnej matki, istnieje pomoc psychologiczna, a przede wszystkim wierni angażują się modlitewnie. Tymczasem na Zachodzie obrona życia polega głównie na demonstracjach. Hierarcha zauważył, że Dzień Świętości Życia nie dotyczy jedynie eutanazji i aborcji, a dotyczy każdego aspektu życia ludzkiego i nie należy pomijać innych aspektów i elementów.

Kaznodzieja przywołał postaci Hitlera i Heroda, którzy ludzkiego życia nie szanowali. Hitler spowodował powstanie prawa do eutanazji ludzi, których życie – wg niego – nie było nic warte. Zabijał upośledzonych, psychicznie chorych, niepełnosprawnych. Natomiast Herod tak obawiał się o własne życie i własne stanowisko, że kazał zabić małe dzieci oraz członków swojej rodziny.

            Biskup zachęcał do duchowej adopcji dzieci nienarodzonych zwłaszcza wobec istniejącej sytuacji i ruchów proaborcyjnych. Wskazał, że obecnie modlitwa i propagowanie świętości jest szczególnie potrzebne.

            Następnie braliśmy udział w obrzędzie przystąpienia do Dzieła Duchowej Adopcji.

Po zakończeniu Mszy św. ks. Biskup odmówił modlitwę wstawienniczą, udzielił błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa. Wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Józefa Bilczewskiego.  BG

KLIKNIJ W MENU - WITAMY