Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli w wilamowskim kościele

Dodano

W Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli, Msze św. o godz. 9.00 oraz 10.00, zostały uświetnione śpiewem oraz muzyką góralskich zespołów regionalnych z Rabki – Zdroju „Robcusiów” i „Robcanów”. Z przyjemnością wysłuchaliśmy kolęd charakterystycznych dla ich regionu.

Po Mszach św. zespoły wystawiły Jasełka, upiększone tańcem, śpiewem i muzyką skrzypiec, akordeonu i kontrabasu. Dzieciom najbardziej podobał się przemarsz Turonia po kościele.

Dziecięcy Zespół regionalny „Robcusie” oraz Zespół Regionalny „Robcanie” działają przy Gorczańskim Oddziale Związku Podhalan w Rabce-Zdroju.

„Robcusie” jako jeden z najstarszych dziecięcych zespołów regionalnych, szczyci się barwną i odległą przeszłością. W 1960 roku, po reaktywacji Związku Podhalan Oddziału Gorczańskiego w Rabce powstaje zespół pieśni i tańca, działając pod nazwą „Kropianka”. W 1998 roku zespół zmienia nazwę na Dziecięcy Zespół Regionalny „Robcusie” im. Antoniny Zachary-Wnękowej, rabczańskiej  poetki.

W roku 2009 powstaje grupa młodzieży i dorosłych chcących kultywować oraz pielęgnować piękno kultury góralskiej, gdzie w 2011 roku grupa przekształca się w Zespół Regionalny o nazwie „Robcanie”.

Zespoły są ambasadorami kultury góralskiej, uświetniając swoimi występami wiele imprez i uroczystości. Biorą udział w licznych konkursach oraz festiwalach folklorystycznych w Polsce i za granicą, uczestniczyli w wielu nagraniach radiowych i telewizyjnych, przedstawiając zwyczaje i tradycje folkloru podhalańskiego.

Obecnie kierownikiem obu zespołów jest Krzysztof Majda, a instruktorem Anna Ceremuga.

Bardzo dziękujemy Członkom Zespołów za ich występy oraz wspólną modlitwę!

W imieniu Zespołów dziękujemy również Parafianom i Gościom, którzy licznie pozostali po Mszach, aby obejrzeć Jasełka.         BG

 

 

 

 

KLIKNIJ W MENU - WITAMY