Pielgrzymi wdzięczni Ukochanej Matce

Pielgrzymi kalwaryjscy naszej parafii są wdzięczni ukochanej Matce, że po raz kolejny mogliśmy się spotkać, by we wspólnej modlitwie i trudzie podążać Jej śladami i Jej Syna Jezusa Chrystusa po kalwaryjskich dróżkach. Budującym jest fakt, że mocno zakorzeniona tradycja pielgrzymowania do Kalwarii trwa w rodzinach naszej parafii i od lat scala   wiernych wszystkich pokoleń.

W czwartek odprawiliśmy Dróżki do Pana Jezusa, w piątek Dróżki do Matki Bożej w intencji naszych rodzin i wszystkich parafian, a w sobotę Dróżki do Matki Bożej w intencji zmarłych. Każdego dnia na Dróżkach gromadziło się około 170 pątników, a także pielgrzymi, którzy dołączali do naszej grupy z innych parafii.

Dziękujemy księdzu proboszczowi Stanisławowi, który pokochał naszą parafialną tradycję i każdego roku wraz z nami pielgrzymuje do Kalwarii.

Dziękujemy ojcu Tomaszowi, który zawsze, gdy przebywa na urlopie w rodzinnej parafii, towarzyszy nam we wspólnej modlitwie na Kalwaryjskich Dróżkach.

Dziękujemy również księdzu rodakowi Pawłowi, który co roku dołącza do naszej pielgrzymki.

W sobotę do Kalwarii przybył także ksiądz prałat Michał Boguta, który ponad trzydzieści lat wraz z wilamowskimi parafianami pielgrzymował po Dróżkach Kalwaryjskich i pielęgnował tę piękną tradycję. Dziś jest już na emeryturze, ale ciągle pamięta o swoich pielgrzymach.

Dziękujemy naszej wilamowskiej orkiestrze, która grała na chwałę Maryi i Jezusa i ubogacała nasze pielgrzymowanie.

Dziękujemy siostrze Aleksandrze i panu Jackowi Sznajdrowi za prowadzenie śpiewu.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączali się w modlitwę, czytanie rozważań, niesienie krzyża oraz nagłośnienia, a także wszystkim za wspólną modlitwę i wytrwałość w pielgrzymowaniu.

Zwieńczeniem pielgrzymki do Kalwarii jest  przejście pielgrzymów od kapliczki ulicą Kalwaryjską na cmentarz, gdzie modliliśmy  się za zmarłych pielgrzymów kalwaryjskich, a orkiestra zagrała wzruszający marsz pogrzebowy „Pożegnanie z domem.” Następnie przeszliśmy do kościoła na Mszę Świętą w intencji pielgrzymów kalwaryjskich. W tym roku to nabożeństwo miało wyjątkowy charakter, gdyż po ośmiu latach posługi kapłańskiej w naszej parafii żegnaliśmy  wikariusza księdza Dariusza. Były to wzruszające chwile, okraszone łzami, ponieważ ksiądz Dariusz stał się bliski naszym sercom, które zjednał sobie pokorą, pobożnością, spokojem, serdecznością, wrażliwością i wielkim sercem. Żegnali księdza przedstawiciele Dzieci Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Szafarze Komunii Świętej, animatorzy oraz przedstawiciele wszystkich parafian. Ksiądz Dariusz w pięknych i wzruszających słowach podziękował wszystkim, którzy stanęli na jego kapłańskiej drodze w czasie posługi w wilamowskiej parafii. Życzymy Księdzu wszelkich potrzebnych łask, opieki św. Abp. Józefa Bilczewskiego i Matki Bożej Kalwaryjskiej, wytrwałości i życzliwych ludzi wokół. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będzie nam dane się spotkać. Szczęść Bożę Księże Dariuszu.   A. F.