Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Chorzy u św. Józefa Bilczewskiego

Dodano

„Słabi przepasują się mocą” (1 Sm 2,4) – diecezjalna Pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych.

            25 czerwca 2022 r. w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odbyła się diecezjalna Pielgrzymka chorych oraz niepełnosprawnych. Pielgrzymka zbiegła się ze świętem Niepokalanego Serca Maryi, obchodzonego w pierwszą sobotę po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

            Uczestników powitał ks. proboszcz Stanisław Morawa, następnie odbyło się nabożeństwo światła.

            O godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem dyrektora diecezjalnej Caritas ks. Roberta Kurpiosa. Mszę św. współkoncelebrowali – Diecezjalny Duszpasterz  Chorych ks. Szczepan Kobielus, ks. proboszcz Stanisław Morawa, kapelan szpitalny ks. Łukasz Jończy, rodak ks. Kan. Eugeniusz Nycz i ks. Józef Jakubiec proboszcz z Dankowic.

            Homilię wygłosił ks. Szczepan Kobielus nawiązując do słów Ewangelii św. Łukasza, która opisywała powrót Matki Bożej i św. Józefa do Jerozolimy w poszukiwaniu dwunastoletniego Jezusa.  Kaznodzieja podkreślił, że można w naszym życiu zagubić Jezusa i to nie z powodu grzechu, a ze względu na okoliczności niezależne od człowieka, jak choroba i cierpienie. Zachęcał, aby wówczas wrócić do Eucharystii, jak Maryja i Józef powrócili po Jezusa. Ewangelia pokazuje nam Serce Maryi, które cały czas szuka Boga. My zaś jesteśmy zaproszeni, aby wracać do świątyni, gdzie na pewno można spotkać Jezusa. Kapłan zachęcał, aby pomimo różnych problemów wracać do Eucharystii, ponieważ jest to jedyna moc, która może nas przeprowadzić chorobę i cierpienia. Przypomniał, że o Bożym Słowie i Eucharystii często pisał św. Józef Bilczewski, który troszczył się o życie sakramentalne i o to, aby każdy miał blisko do Eucharystii poprzez m.in. budowanie wielu kościołów.

Kapłan podkreślił, że Jezus jest na wyciągnięcie ręki i aby zatroszczyć się o przybycie kapłana z komunią św. w sytuacji niemożności dotarcia do kościoła. Kaznodzieja wskazał, że karmimy się Bożym Słowem, sakramentami właśnie po to, by wrócić do naszego Nazaretu, do naszej codzienności. Nazaret to jest miejsce, gdzie Jezus przygotowywał się do tego najważniejszego wydarzenia, jakim były śmierć i zmartwychwstanie. W naszych domach przygotowujemy się do tego, aby ostatecznie spotkać Chrystusa w chwili naszego odejścia. Nazaret jest miejscem wzrastania w świętości, uczenia się chodzenia Bożymi drogami.

Duszpasterz chorych wyraził nadzieją, aby zawsze szukać Jezusa i nie pozwolić, by On zginął w naszym życiu.

Na zakończenie Mszy św. kapłan udzielił indywidualnego błogosławieństwa relikwiami św. Józefa Bilczewskiego.

W uroczystości udział wzięli starsi, chorzy, niepełnosprawni, ich opiekunowie oraz wolontariusze Caritas. Natomiast nasz Parafialny Zespół Caritas przygotował poczęstunek na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego spotkania.   BG

KLIKNIJ W MENU - WITAMY