Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Wilamowice dziękowały za ofiarne życie i biskupią posługę św. Józefa Bilczewskiego

Dodano

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy uroczyście 162. rocznicę urodzin św. abpa Józefa Bilczewskiego, który urodził się 26 kwietnia 1860 r. Z tej okazji na każdej Mszy św. kazanie wygłosił były proboszcz wilamowskiej parafii ks. prałat Michał Boguta, który jest wielkim czcicielem Świętego oraz nieustannie i niestrudzenie szerzy jego kult.

O godz. 11.00 odbyła się uroczysta suma koncelebrowana przez księży Michała Bogutę, Stanisława Morawę oraz Dariusza Ludwina. Na początku Mszy kanclerz kurii diecezjalnej ks. Adam Bieniek odczytał dekret Penitencjarni Apostolskiej o możliwości uzyskania odpustów w Roku św. abpa Józefa Bilczewskiego. Ogłoszenie dekretu zostało przywitane gromkimi brawami oraz odśpiewaniem pieśni Chrystus Wodzem! W homilii ks. Michał przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia parafii związane z kultem abpa Józefa Bilczewskiego – pielgrzymkę do Castel Gandolfo w 1981 r., gdzie Jan Paweł II poświęcił obraz ówczesnego Sługi Bożego, jego beatyfikację we Lwowie w 2001 r., uroczystą Mszę św. na Rynku w Wilamowicach z udziałem całego Episkopatu Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Józefa Glempa oraz uroczystości kanonizacyjne w Rzymie. Wspominając cuda wymodlone za wstawiennictwem św. abpa Józefa Bilczewskiego oraz wyniesienie go na ołtarze, kaznodzieja nawiązał do Apostoła Tomasza, który wątpił w cud Zmartwychwstania Jezusa. Uwierzył dopiero, gdy na własne oczy zobaczył Zmartwychwstałego, wypowiadając słowa Pan mój i Bóg mój. Zatem powinniśmy ufać Bogu i wierzyć w zmartwychwstanie każdego z nas oraz w to, że Święty wstawia się za nami u Boga. Na zakończenie Mszy odśpiewaliśmy Ciebie Boga wysławiamy, dziękując za dar kanonizacji św. abpa Józefa Bilczewskiego. Błogosławieństwo zostało udzielone relikwiami Świętego.

            Po Mszy św. udaliśmy się w procesji z relikwiami Świętego do miejsca narodzin Józefa Bilczewskiego, gdzie delegacje samorządu, szkoły, krwiodawców i strażaków i górników złożyły kwiaty. Relikwie były niesione przez mężczyzn ze Stowarzyszenia Wilamowianie i Zespołu Regionalnego Wilamowice. W miejscu narodzin odmówiliśmy Litanię do św. abpa Józefa Bilczewskiego.

            Mszę św. pięknym śpiewem ubogacił parafialny chór pod dyrygenturą Pani Anny Syjota, a ponadto schola pod kierunkiem pani Marioli Gawlik. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta pod batutą kpl. Mariusza Płonki, poczty sztandarowe górników, strażaków, dzieci  z Przedszkola-Ochronki oraz szkoły w Wilamowicach, członkowie Zespołu Regionalnego Wilamowice oraz reprezentanci zespołu Cepelia-Fil w strojach wilamowskich.

             

Dziękujemy wszystkim za liczny udział ufając, że uroczystość przyczyniła się do uświadomienia sobie, jak wielką postacią był abp Józef Bilczewski.  BG

KLIKNIJ W MENU - WITAMY