Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Wielki Piątek 2022

Dodano

W drugim dniu Triduum Paschalnego nie odprawia się Mszy św., natomiast przez cały dzień adorowaliśmy Pana Jezusa w ciemnicy. Adorację prowadzili dzieci i młodzież oraz Służba Liturgiczna Ołtarza.  O godz. 15.00 zostało odprawione nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa przy licznym udziale wiernych.

Wieczorem uczestniczyliśmy w Liturgii Męki Pańskiej uświadamiając sobie, że Jezus cierpiał i umarł na krzyżu za nasze grzechy. Po uroczystym odśpiewaniu Męki Pańskiej przez kantorów, homilię wygłosił ks. Wojciech, która była zwieńczeniem kazań pasyjnych głoszonych przez niego podczas gorzkich żali. Podkreślił rolę Boga jako sędziego sprawiedliwego i miłosiernego. Wskazał, że sąd nad człowiekiem odbył się na Krzyżu, a Jezus wziął na siebie ciężar ludzkiej winy i grzechów. Boża sprawiedliwość jest pozbawiona wszelkich uchybień, które są charakterystyczne dla sprawiedliwości wymierzonej przez ludzi. Sprawiedliwość Boża jest poprzedzona miłosierdziem i miłością. Bóg  jest Miłością, dlatego kocha człowieka grzesznego, okazuje mu miłosierdzie i przez sprawiedliwość daje człowiekowi szansę na nawrócenie i poprawę życia.

Następnie celebrans odsłonił krzyż, który adorowali kapłani, służba liturgiczna oraz siostry zakonne. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego i rozpoczęła się całonocna adoracja. Śpiewano Gorzkie Żale, wierni podchodzili do krzyża, aby oddać hołd ukrzyżowanemu Chrystusowi.

O 23.00 odbyła się Droga Krzyżowa prowadzona przez młodzież i przygotowana pod kierunkiem ks. Dariusza, Agnieszki Foks i Kingi Gawlik. Jak zwykle podczas drogi krzyżowej świątynia wypełniła się wiernymi. Rozważania zostały skoncentrowane wokół postawy młodego człowieka, który na swojej drodze potyka się i grzeszy, jednak zawsze obok niego jest Jezus, który wspiera i czeka, aby zwrócić się do Niego o pomoc, jest cierpliwy i miłosierny. Szczególne słowa uznania kierujemy wobec Jana Grzybka, który wcielił się w postać Jezusa oraz Piotra Adamusa grającego rolę młodego człowieka.

Przez całą noc Jezusa w grobie licznie adorowali mieszkańcy Parafii – od 1.00 do 3.00 w nocy mieszkańcy wschodniej części parafii, natomiast od 3.00 do 5.00 rano zachodniej. Adorację o godz. 1.00 i 5.00 poprowadzili przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas oraz Honorowej Straży Serca Pana Jezusa. O godz. 5.00 mad ranem na wspólnej modlitwie spotkali się pielgrzymi kalwaryjscy.

            Zachęcamy do dalszego, licznego uczestnictwa w adoracji w Wielką Sobotę oraz podczas Wigilii Paschalnej i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.   BG

 

 

 

 

 

KLIKNIJ W MENU - WITAMY