Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Wielka Sobota 2022

Dodano

W Wielką Sobotę zakończyliśmy Triduum Paschalne, a jednocześnie obchodziliśmy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego.  

Do godzin południowych w naszej świątyni księża święcili pokarmy na świąteczny stół – niestety dla wielu osób jest to jedyny moment w roku, kiedy odwiedzają kościół. Przez cały dzień trwała adoracja Pana Jezusa w grobie.

Od godz. 19.00 wzięliśmy udział w uroczystej Wigilii Paschalnej. Po poświęceniu ognia,  w procesji celebrans wniósł zapalony Paschał. Następnie kantor odśpiewał Exsultet i rozpoczęła się wyjątkowa liturgia słowa składająca się z kilku czytań z Pisma św.

Homilię wygłosił ks. proboszcz Stanisław Morawa, zwracając uwagę na symbolikę pustego grobu, świadczącego o zmartwychwstaniu Jezusa. Wezwał nad do dawania świadectwa o zmartwychwstaniu przez okazywanie miłości względem drugiego człowieka, modlitwę oraz post. Jednocześnie podkreślił, że najważniejsze jest ciągłe zmartwychwstawanie duchowe każdego człowieka. Najgorsza i najbardziej niebezpieczna jest śmierć duchowa – człowiek pracuje, uczy się, odpoczywa a w rzeczywistości duchowej jest martwy. Dlatego tak istotne jest zanurzenie się w miłości ofiarowanej przez Boga, dającej możliwość nieustannego odradzania się.

W trakcie Mszy św. odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne oraz odśpiewaliśmy Litanię do wszystkich Świętych.

Mszę zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna, w której uczestniczyło mnóstwo wiernych, co świadczy o potrzebie przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w duchu wiary i wspólnego rozważania cudu zmartwychwstania. Rezurekcję uświetniła Orkiestra pod batutą kpl. Mariusza Płonki, członkowie Stowarzyszenia Wilamowianie w strojach wilamowskich oraz Panie ze świecami, poczty sztandarowe górników, OSP Wilamowice. 

            Jesteśmy wdzięczni Bogu, że po raz kolejny mogliśmy wspólnie przeżywać Triduum Paschalne i rozpocząć Święta Wielkanocne.  BG

 

KLIKNIJ W MENU - WITAMY