Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Niedziela Powołań 25.04.2021 r.

Dodano

            Słowo POWOŁANIE kojarzy nam się często z kapłaństwem albo zakonem. Skojarzenie to jest poniekąd słuszne, jednak w gruncie rzeczy bardzo wybrakowane. Powołanie nie jest czymś, co „się ma” albo „się nie ma”. Przecież niejednokrotnie wielu z nas słyszało na pewno, jak o kimś mówiono „to jest lekarz z powołania” albo „nauczyciel z powołania”. Można tak spokojnie powiedzieć, ponieważ powołanie jest czymś, co ma każdy człowiek – choć nie u każdego jest ono takie samo.
            Każdy z nas, bez wyjątku, ma więc jakieś powołanie. Ja także i ty także. Ten, kogo kochasz, także. I wreszcie: ten, kogo nie lubisz, a może wręcz nienawidzisz, także! Wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga, który dla każdego z nas ma jakiś „plan”. Zakłada on najlepszą drogę, na której mogę zrealizować siebie i spełniać w świecie. Właśnie ten Boski plan na moje życie, to moje powołanie. I ma je każdy, ponieważ każdy z nas był w tym Bożym planie ujęty. Dla Boga nie ma ludzi z przypadku, ludzi nieplanowanych – nie ma ludzi bez sensu, bez planu, a więc bez powołania.
            Co więc zakłada ten plan w moim życiu? Przede wszystkim: miłość Boga i świętość. Często, kiedy rozmawiamy o świętości, można usłyszeć, jak ludzie z westchnieniem mówią, że ktoś był święty, a więc miał szczególne łaski. Że świętość jest dla ludzi wielkich. Absolutnie nie! Pan Bóg mówi w Piśmie Świętym jasno: Świętymi bądźcie, bo ja jestem święty (Kpł 19, 2b)! Kiedyś te słowa skierował do Ludu Wybranego, a dziś kieruje je do Nowego Ludu Wybranego – do Swojego Kościoła, do wszystkich nas. Bo Pan Bóg wszystkich nas kocha, wszystkich nas chce mieć przy Sobie – wszystkich nas chce mieć świętymi, bo On sam jest Święty.
            Drogi do tej świętości, która jest naszym podstawowym powołaniem, są przeróżne. Można dążyć do świętości we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej, wspólnie się uświęcając. Można we wspólnocie zakonnej lub jako kapłan szukać świętości oraz pomagać innym do niej dojść. Można wreszcie oddać swoje życie Bogu w trwać w swoim powołaniu żyjąc tak, aby rozwijać siebie oraz służyć Bogu w świecie poprzez na przykład służbę innym, realizując się w samotności.
             Tutaj nie ma lepszych albo gorszych dróg. Każda z nich jest dobra, choć każda z nich jest diametralnie inna. Ale każda ma jeden i ten sam cel: świętość, uświęcenie moje i tych, z którymi żyję.
            Skoro jednak każdy człowiek ma jakieś swoje powołanie, to wynika z tego również zadanie dla każdego z nas. Moje powołanie samo się nie zrealizuje, nie spełni, a nawet nie odczyta. Każdy z nas musi do jego odczytania i realizacji dążyć, wypełniając je następnie przez całe swoje życie. Trudno przecież byłoby nam wyobrazić sobie na przykład rodzica, który mówi: ok, już mam żonę, dzieci, rodzinę, spełniłem swoje powołanie” lub księdza, który po święceniach stwierdzi: „już spełniłem swoje powołanie, już skończyłem pracę” – i spoczywa na laurach nic więcej nie robiąc, aby to powołanie wypełnić.
            Zadajmy sobie więc dzisiaj pytanie: jakie jest moje powołanie? A może lepiej: jakie są moje powołania? Czego Pan Bóg ode mnie pragnie?

            Może pragnąć ode mnie bycia kochającym małżonkiem i rodzicem dla swojej rodziny.

            Może pragnąć ode mnie zostania kapłanem i służby ludziom poprzez sakramenty.

            Może pragnąc ode mnie wstąpienia do zakonu i oddania się modlitwie i kontemplacji.

            Może wreszcie pragnąć ode mnie, bym trwał w swojej samotności i dzięki niej realizował swoje powołanie z oddaniem, na które nie mógłby sobie pozwolić nikt inny.
             Jedno jest pewne: mam swoje powołanie i moim zadaniem jest je odkryć i całym swoim życiem wypełnić. Nie dziś, nie jutro, nie na chwilę – lecz na całe życie. Abym na swojej drodze zawsze był świętym, tak jak On jest święty.

 dk Maciej Pawlik

VI rok WSD AK

 

MATERIAŁY POWOŁANIOWE W NASZYCH MEDIACH:
  1. (PO)WOWOŁANIE – rozmowy z kapłanami o kapłaństwie:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL3dcG6sNz_0xhy49PCHmDmeBE_vXhj5HZ
  1. #przecieżmniewołałeś – świadectwa powołania:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL3dcG6sNz_0xAmw4WeuwGw2-sz9BR5j4a
  1. Pieśni w wykonaniu kleryków WSD AK:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL3dcG6sNz_0yxhJCqLfXVLzb9VEF9uh-f

Zachęcamy również do śledzenia naszego fanpage’a na Facebooku, strony internetowej i kanału na YouTubie. Linki poniżej.