Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy
w Wilamowicach
Sanktuarium Świętego
Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego
Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

Wystawa upamiętniająca budowę kościoła parafialnego w Wilamowicach

Dodano

W szczególnym dla naszej Parafii okresie, kiedy przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne, a obecnie uroczystości odpustowe ku czci św. Józefa, pragniemy zaprosić do obejrzenia wystawy obrazującej część historii naszej Parafii.
Wystawa znajduje się w przedsionku kościoła oraz w Kaplicy Miłosierdzia Bożego;  złożona jest ze zdjęć wykonywanych od lat 30-tych XX wieku aż do lat 70-tych XX wieku.
Prezentację podzielono na trzy części:
z)
starą świątynię, która spłonęła w 1957 r.;
b)
budowę kościoła parafialnego w Wilamowicach (bez uwieńczenia go budową wieży);
c)
wizytę kard. Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II) w Wilamowicach w 1973 r.
Ekspozycja ukazuje trud, zaangażowanie i poświęcenie budowniczych świątyni, zwłaszcza Parafian, którzy poświęcili część swego życia dla wzniesienia kościoła parafialnego i jego upiększenia.
Starsi mieszkańcy ze wzruszeniem mogą sobie przypomnieć stary kościół, jak i etapy budowania nowej świątyni, jak również uroczystości związane poświęceniem świątyni oraz przybyciem kard. Karola Wojtyły z wizytacją duszpasterską.
Dla młodszych Parafian wystawa stanowi naukę historii dotyczącą naszej małej Ojczyzny i stanowi okazję do modlitewnego wyrażenia wdzięczności Przodkom oraz Kapłanom naszej Parafii za poświęcenie włożone w budowę świątyni.
Wystawa powstała z inicjatywy naszego Rodaka ks. Kan. Eugeniusza Nycza, a zdjęcia pochodzą z Jego zbiorów. Ekspozycja powstała we współpracy z naszym Rodakiem ks. Pawłem Dankiem.
Jesteśmy im wdzięczni za tą cenną inicjatywę i zaangażowanie w życie Parafii Wilamowice.
Ze względu na ograniczoną przestrzeń nie było możliwości ukazania etapu związanego z budową wieży oraz konsekracją kościoła. Ta część naszej historii zostanie ukazana w trakcie następnej wystawy.               BG